Strona współfinansowana w 85% przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz w 5% z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.
Język Polski

Polsko-Słowackie uroczysko

Sztuczne jezioro, które bardzo pasuje do okolicy

Palcmanská Maša (785 m npm) to sztuczny zbiornik wodny w pobliżu miejscowości Dedinky o powierzchni 86 hektarów, zbudowany na rzece Hnilec w latach 1948-1956. Jest największym zbiornikiem na terenie Słowackiego Raju, który jest ważną częścią pompowni Dobšiná, pierwszej elektrowni pompowej na Słowacji. To również centrum aktywnego wypoczynku, sportów wodnych i szeroko rozumianej rekreacji.

Niezwykła zmiana

Stworzenie zalewu sprawiło, że niewielkie miejscowości mieszczące się na jego brzegach bardzo się rozrozły. Dedinky szybko przystosowały się do nowej sytuacji i wykorzystały nowy potencjał turystyczny, który zyskały dzięki sztucznemu zbiornikowi. 

Wielki potencjał i szybki rozwój

Zbudowali hotele, pensjonaty, restauracje i liczne obiekty rekreacyjne. Obecnie wokół jeziora istnieje tak wiele przeróżnych atrakcji, że każdy znajdzie coś dla siebie. Istnieją również wypożyczalnie łodzi, rowery wodne i sprzęt narciarski. Poza turystyką pieszą i rowerową niezwykle popularne stało się wędkarstwo, sporty wodne, narciarstwo zjazdowe i biegowe w miejscowościach Mlynky i Dedinky.

Rozmiar czcionki
Kontrast