Strona współfinansowana w 85% przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz w 5% z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.
Język Polski

Polsko-Słowackie uroczysko

Kim byli Strzelcy Podhalańscy?

Wszyscy nazywali ich Podhalańczykami. Poza długimi pelerynami ich znakiem rozpoznawczym były kłobuki - kapelusze podobne tym góralskim. Bo w szeregach Strzelców Podhalańskich byli prawie sami górale. Były to polskie oddziały Piechoty Górskiej, stacjonujące w Wojsku Polskim w latach 1918-1939. Oddziałów tych było sześć. W polskich Karpatach stacjonował I z ich i to jemu poświęcone jest Muzeum.

Muzeum

Pamięć o ludziach, którzy wywalczyli dla Polski wolność jest bardzo istotna. Dlatego odwiedzenie Muzeum I PSP AK jest obowiązkowym punktem na turystycznej mapie naszego regionu. Znajdziecie tu liczne listy, fotografie, mundury i inne pamiątki obrazujące działalność jednostki podczas wojny. Do Muzeum nawiązuje również pomnik, znajdujący się centrum kamienicy, poświęcony poległym podczas II WŚ mieszkańcom okolicznych wsi.

Godziny otwarcia

34-607 Szczawa 327

tel. 18 332 40 26

Rozmiar czcionki
Kontrast